
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 3 mm |
| Width | 3 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 10 |
| Height | 1.1 mm |
| Packaging | Reel |
| Thickness | 1.02 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Gold |
| Min Input Voltage | 3.5 V |
| Output Current | 500 mA |
| Output Voltage | 58 V |
| Operating Supply Voltage | 60 V |
| Output Type | Adjustable |
| Max Output Current | 500 mA |
| Quiescent Current | 116 µA |
| Synchronous Rectifier | No |
| Output Configuration | Positive |
| Topology | Buck-Boost |
| Switching Frequency | 2.5 MHz |
| Max Input Voltage | 60 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Min Output Voltage | 800 mV |
| Max Output Voltage | 58 V |
| Schedule B | 8542390000 |
| Function | Step-Down |
Stock: 1292
Distributors
pcbx
Unit Price$0.97498
Ext.Price$0.97498
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.97498 | $0.97498 |
| 10 | $0.78480 | $7.84800 |
| 25 | $0.71245 | $17.81125 |
| 50 | $0.64677 | $32.33850 |
| 100 | $0.58714 | $58.71400 |
| 300 | $0.55820 | $167.46000 |
| 500 | $0.53069 | $265.34500 |
| 1000 | $0.50023 | $500.23000 |
